Restauracja

Restauracja Tawerna Kaszubska – aranżacja w symbiozie z naturą

Tawerna Kaszubska to wyjątkowo klimatyczne miejsce położone nad brzegiem Jeziora Ostrzyckiego. Butikowy hotel z restauracją powstał w obiekcie silnie osadzonym w lokalnej obyczajowości. Niegdyś działała tu „Restauracja Helena” znana z gościnności i wykwintnej kuchni. Nowa aranżacja restauracji przywraca dawną świetność lokalu, przy czym nie mierzy się z jego dumną historią, a snuje indywidualną opowieść. Spersonalizowane przestrzenie pozostają w symbiozie z malowniczą przyrodą oraz ludowością Kaszub. Aranżacja jest też ukłonem w stronę regionalnego rzemiosła oraz polskiego designu. Wystrój buduje sielankową, odprężającą atmosferę i tworzy elegancką, zmysłową scenografię dla kulinarnych doznań.

... czytaj dalej ...

Przyjazny klimat wnętrza to zasługa zgranego duetu klinkierowej cegły z rozbiórki oraz drewna. Surowe ceglane ściany rytmizują i porządkują przestrzeń oraz eksponują elementy wyposażenia. Kominek w cegle dodaje miejscu przytulności. Czerwone odcienie ceglanych okładzin uwydatniają ciepłą tonację i efektowne tekstury drewnianych wyłożeń, zabudów, mebli, dekoracji. Ciekawym urozmaiceniem jest tu ściana wyłożona glinianym tynkiem. Oryginalność ekologicznych surowców podkreślają białe ściany i sufity oraz beżowe zasłony.

Stonowana, rustykalna estetyka została przełamana eleganckim granatowym kolorem. Głęboka modra barwa to nie tylko mocny akcent aranżacyjny, ale też nawiązanie do gamy kolorystycznej kaszëbsczégò wësziwkù - regionalnego haftu, którego motyw znamionuje Tawernę Kaszubską. Jej przynależność kulturową podkreśla też drewniana, przestrzenna mozaika z charakterystycznym kwiatowym ornamentem. Intrygująca dekoracja w granatowej oprawie ścian, sufitu i kotar to szczególna kompozycja. Akcentuje tożsamość miejsca, a także tworzy kameralny azyl z intymną atmosferą.

Z równą dbałością o komfort i ergonomią rozplanowano inne strefy restauracyjnej przestrzeni. Zróżnicowane pod względem charakteru funkcjonalne układy spełniają odmienne potrzeby gości. Obok komfortowo zaaranżowanych miejsc do spotkań grupowych wydzielono kameralne kąciki dla par. Stylowy, wspólny blat z barowymi krzesłami to propozycja dla osób, które chcą cieszyć oczy widokiem urokliwej przyrody. Ta wręcz przenika do wnętrza przez szklane elewacje.

Dzięki nim wnętrze wypełnia naturalne światło. Po zmroku zastępuje je subtelne oświetlenie punktowe sączące się z industrialnych okazałych kinkietów, klimatycznych trzcinowych kloszy lamp czy minimalistycznych opraw sufitowych. Z dbałością o różnorodność dobrano też krzesła i stoliki. Wielowątkowość aranżacyjna widoczna jest w zestawieniu prostego w formie baru z rustykalną, masywnej rustykalnej komody i klasycznej wiszącej witryny. Umiejętne łączenie różnych form i stylistyk tworzy tu spójny efekt. Sprawia, że przestronne wnętrze nie jest nudne i formalne, ale zachwyca ekspresją i unikatowym obliczem.

W tę nieszablonową konwencję wpisują się łazienki. Nie mogło tu zabraknąć cegły i drewna. Piękny w swojej niedoskonałości blaty i dekoracyjne lustra w formie okiennicy przywodzą na myśl klimat wiejskiej chaty. Umywalki z wzorem, który nawiązują do rękodzielniczego zdobnictwa, oraz ciemna tapeta z roślinnym deseniem dopełniają idylliczny obraz.

Oryginalny wystrój wnętrz Tawerny Kaszubskiej odzwierciedla butikowy charakter miejsca. Wysmakowana kompozycja aranżacyjna jest pomostem między tradycją i nowoczesnością. Zachwyca elegancją i luksusem, który tutaj jest definiowany nie tylko wysokim standardem, ale też bliskością natury, swojskim klimatem i wszechobecną wyjątkowością.

Inwestor: prywatny

Typ: hotel butikowy i restauracja

Rok realizacji: 2023

Lokalizacja: Brodnica Dolna

Status: zrealizowany

Powierzchnia: 600m2

Zakres prac: projekt restauracji, części wspólnych hotelu oraz pokoi

Projekt: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe, Paulina Borysik, Magdalena Sieklucka, Sylwia Kowalczyk-Gajda

Zdjęcia: Fotomohito

Masz pytania?

Napisz do nas

10 + 5 =